ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7876009
*
nr 787 6009
Spegel
+ Konsol, Nyrokoko, höjd: 270+ 40
Utrop:
8.000 kr
Såld:
6.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 oktober 2012
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/10 15:01:24
1
6.500 kr
29/10 09:57:19
2
6.200 kr
29/10 09:57:36
2
6.600 kr
29/10 09:59:14
2
Vinnande bud
- Klassiska
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol nyrokoko spegel speglar
-
8194 Glasmästarspegel
88x41 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:14
-
8222 Solspegel
trä, guldbemålad. Diameter: 62 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:44
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:32
-
8199 Spegel
121x63 cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:06
-
8039 Spegel
192x93cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:43
-
8037 Spegel
90x61cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:01
*
Spegel
nr 787 6009
Spegel
+ Konsol, Nyrokoko, höjd: 270+ 40
Utrop: | 8.000 kr |
---|---|
Såld: | 6.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 oktober 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/10 15:01:24 | 1 | 6.500 kr |
29/10 09:57:19 | 2 | 6.200 kr |
29/10 09:57:36 | 2 | 6.600 kr |
29/10 09:59:14 | 2 | Vinnande bud |
- Klassiska
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol nyrokoko spegel speglar
-
8194 Glasmästarspegel
88x41 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:14 -
8222 Solspegel
trä, guldbemålad. Diameter: 62 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:44 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:32
-
8199 Spegel
121x63 cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:06 -
8039 Spegel
192x93cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:43 -
8037 Spegel
90x61cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:01